| Coil Voltage: | 26.4V dc |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 2.5kV ac |
| Standards Met: | CE Certified, cULus, EAC |
| Length: | 27.5mm |
| Maximum Switching Power DC: | .9 W |
| Brand: | Relpol |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Power: | 900mW |
| Coil Resistance: | 640 Ω |
| Terminal Type: | Faston |
| Contact Configuration: | DPDT, SPDT |
| Height: | 34.5mm |
| Number of Poles: | 2 |
| Maximum Switching Power AC: | 1.6 VA |
| Depth: | 21.1mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 440V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 30V |
Quick Details
Specifications
Professional range of power relays and accessories from the RY2 series.
DPCO Power Relay
4.8 mm Faston Connections
Contact Material: AgNi
IP40 rated
DPCO Power Relay
4.8 mm Faston Connections
Contact Material: AgNi
IP40 rated

