| Coil Voltage: | 12V dc |
|---|---|
| Length: | 6.2mm |
| Maximum Switching Power DC: | 140 W |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | RIF-0-RPT-12DC/ 1AU |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Power: | 170mW |
| Coil Resistance: | 847 Ω |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | SPNO |
| Height: | 93mm |
| Switching Current: | 50mA |
| Maximum Switching Power AC: | 1.5 kVA |
| Depth: | 66mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 30V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 36V dc |
Quick Details
Specifications
Professional range of power relays that consist of a relay base with ejector and multi layer gold contact or power contact relay.
Easy wiring due to push in connection technology
Easy handling and extension of range
Plug in display/suppressor module
1 and 2 contact options
5ms typical response time
Yellow LED indicator
Damping diode protective circuit
Easy wiring due to push in connection technology
Easy handling and extension of range
Plug in display/suppressor module
1 and 2 contact options
5ms typical response time
Yellow LED indicator
Damping diode protective circuit

