| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Length: | 21.2mm |
| Maximum Switching Power DC: | 1.2 W |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | REL-IR |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Power: | 77mW |
| Coil Resistance: | 640 Ω |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | 4PDT |
| Height: | 35.6mm |
| Switching Current: | 50mA |
| Depth: | 27.5mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 30V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 36V dc |

