| Width: | 60mm |
|---|---|
| Current Rating: | 4.31 A rms |
| Maximum Output Torque: | 1.92 Nm |
| Output Speed: | 5000 rpm |
| Rotor Inertia: | 0.16kg.cm² |
| Brand: | Schneider Electric |
| Stall Torque: | 0.64Nm |
| Shaft Diameter: | 14mm |
| Series: | BCH2 |
| Power Rating: | 200 W |
| Dimensions: | 134 x 60 x 73.5 mm |
| Supply Voltage: | 220 V |
| Length: | 134mm |
| Depth: | 73.5mm |
Quick Details
Specifications
Schneider Electric BCH2 Servo Motors are synchronous AC servo motors that are ideal for high performance applications. Equipped with high resolution (20-bit) single-turn absolute encoder as standard.
Available in a range of flange sizes
Equipped with an absolute encoder
Three available types of motor inertia
Available in a range of flange sizes
Equipped with an absolute encoder
Three available types of motor inertia

