| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Length: | 35mm |
| Maximum Switching Power DC: | 240 W |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | REL-OR2/LDP- 24DC/2X21 |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Power: | 80mW |
| Coil Resistance: | 430 Ω |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 54.5mm |
| Switching Current: | 30A |
| Maximum Switching Power AC: | 2.5 kVA |
| Depth: | 35mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 250V dc |

