| Coil Voltage: | 132V ac |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 4kV ac |
| Length: | 33.7mm |
| Standards Met: | CE, CSA, EN/IEC, GOST, IEC, UL |
| Maximum Switching Power DC: | 840 W |
| Brand: | Schneider Electric |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Resistance: | 4.25 kΩ |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | DPNO |
| Height: | 68.5mm |
| Number of Poles: | 2 |
| Switching Current: | 30A |
| Maximum Switching Power AC: | 7.5 kVA |
| Depth: | 39.05mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 250V |
Quick Details
Specifications
RPF series plug-in power relays with two holes for optional panel mounting.
30 A relays with 2 CO or 2 NO contacts
Four or six quick-connect terminals
Two relay coil terminals
A locating slot for DIN rail mounting
30 A relays with 2 CO or 2 NO contacts
Four or six quick-connect terminals
Two relay coil terminals
A locating slot for DIN rail mounting

