| Coil Voltage: | 24V ac |
|---|---|
| Length: | 16mm |
| Maximum Switching Power DC: | 1.2 W |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | RIF |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Resistance: | 351 Ω |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 93mm |
| Switching Current: | 50mA |
| Depth: | 75mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 30V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 36V dc |

