| Coil Voltage: | 95V dc |
|---|---|
| Length: | 80.48mm |
| Standards Met: | ELV Compliant |
| Brand: | TE Connectivity |
| Series: | EV200 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Terminal Type: | Quick Connect |
| Number of Poles: | 1 |
| Switching Current: | 500A |
| Depth: | 72.3mm |
Quick Details
Specifications
Typical applications: battery switching and back up, DC voltage power control, circuit protection and safety
Small and lightweight
Hermatically sealed
12-900 Vdc operating voltage
500 A carry current, 2000A interrupt at 320Vdc
Built-in coil economiser to give 1.7W hold power at 12Vdc
Ambient temperature range -40 to +85°C
Bottom mount with male 10mm and M8 terminals

