| Coil Voltage: | 12V dc |
|---|---|
| Length: | 28.2mm |
| Brand: | TE Connectivity |
| Series: | KHA |
| Mounting Type: | Plug In |
| Coil Resistance: | 160 Ω |
| Terminal Type: | PCB Pin |
| Contact Configuration: | 4PDT |
| Height: | 32.5mm |
| Switching Current: | 3A |
| Depth: | 21.8mm |
Quick Details
Specifications
KHA Series Panel Plug-in Relay from TE Connectivity. KHA relays are manufactured using automated techniques to provide dependable, low cost switching in a package only slightly larger than a cubic inch. KHA has smoke-grey polycarbonate dust cover. UL Recognized. All fit KH Series sockets.Typical applications include lifts, pumps and robotics.

