| Voltage Rating: | 500 V |
|---|---|
| Connector Size: | Standard |
| Brand: | Souriau |
| Mating Type: | Bayonet |
| Contact Gender: | Female |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| IP Rating: | IP68, IP69K |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Military Standard: | MIL-DTL-26482 |
| Termination Method: | Crimp |
| Colour: | Black |
| Series: | UTS |
| Mounting Type: | Flange Mount |
| Number Of Contacts: | 7 |
| Body Orientation: | Straight |
| Shell Size: | 14 |
Quick Details
Specifications
UTS Hi seal connector is a range of lightweight industrial plastic circular connectors compatible with MIL-DTL-26482 connectors. It offers dynamic IP68/IP69K water protection in both mated & unmated conditions.
UTS Hi seal connector is suitable for a broad range of applications such as video surveillance, parking detection systems, lifting equipment & meteorological measurement systems.
High density layouts
Waterproof mated and unmated
Secure, reliable bayonet coupling
Solder cup contacts
Utilizes the trim trio contact system
MIL-DTL-26482 compatible
UTS Hi seal connector is suitable for a broad range of applications such as video surveillance, parking detection systems, lifting equipment & meteorological measurement systems.
High density layouts
Waterproof mated and unmated
Secure, reliable bayonet coupling
Solder cup contacts
Utilizes the trim trio contact system
MIL-DTL-26482 compatible

