| Overall Width: | 0.83in |
|---|---|
| Current Rating: | 7 A |
| Brand: | Geckodrive |
| Overall Length: | 2.5in |
| Voltage Rating: | 80 V dc |
| For Motor Type: | Stepper Motor |
| Board Supply Voltage: | 18 → 80V dc |
| Overall Depth: | 2.58in |
Quick Details
Specifications
The G201X is a stepper motor drive with an aluminium case. Drives stepper motors up to 7 Amps.
STEP and DIRECTION inputs are +3.3/5 VDC compatible
Recirculate mode during STANDBY greatly reduces motor heating while stopped
Power-on RESET
Direction is clocked in on the active step pulse edge
DIP switch settings for current and motor version
Needs heatsinking for current settings greater than 3 amps
Low motor heating while stopped
Power supply voltage between 18 and 80 VDC
Aluminium cover and plate
Connector type is Modular, 5mm pitch
STEP and DIRECTION inputs are +3.3/5 VDC compatible
Recirculate mode during STANDBY greatly reduces motor heating while stopped
Power-on RESET
Direction is clocked in on the active step pulse edge
DIP switch settings for current and motor version
Needs heatsinking for current settings greater than 3 amps
Low motor heating while stopped
Power supply voltage between 18 and 80 VDC
Aluminium cover and plate
Connector type is Modular, 5mm pitch

