| Motor Supply Voltage: | 18 80V dc |
|---|---|
| Overall Width: | 2.5in |
| Current Rating: | 7 A |
| Brand: | Geckodrive |
| Overall Length: | 2.5in |
| For Motor Type: | NEMA 17 to 42 Size |
| Board Supply Voltage: | 18 80V dc |
| Overall Depth: | 0.85in |
Quick Details
Specifications
The GM215 is a stepper drive with a full motion controller. 15 operating modes include Motion Control, stand-alone control and sub-micro stepping for the smoothest possible operation of your stepper motor.
Midband resonance compensation
Motor smoothness, ARC Damping and VCO trim pots
Terminal block 12-position 5mm
Full motion controller with non-volatile memory
Capable of running as a standalone solution
Hard anodized electrically isolated heatsink
Maximum power dissipation of 13W
Recommended for NEMA 17-42 size motors
DIP switch settable current and option adjust
Midband resonance compensation
Motor smoothness, ARC Damping and VCO trim pots
Terminal block 12-position 5mm
Full motion controller with non-volatile memory
Capable of running as a standalone solution
Hard anodized electrically isolated heatsink
Maximum power dissipation of 13W
Recommended for NEMA 17-42 size motors
DIP switch settable current and option adjust

