| Length: | 40m |
|---|---|
| Hose Inside Diameter: | 19.1mm |
| Maximum Operating Pressure: | 16 bar |
| Manufacturer Series: | 1040H |
| Brand: | Legris |
| Special Features: | Abrasion Resistant |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +100°C |
| Application: | Compressed Air Tools |
| Material: | Nitrile Rubber |
| Colour: | Green |
| Hose Outside Diameter: | 27mm |
| Number of Tubes: | 1 |

