| Winding Arrangement: | Bipolar |
|---|---|
| Number Of Wires: | 4 |
| Current Rating: | 2 A |
| Resistance Per Phase: | 2Ω |
| Brand: | Sanyo Denki |
| Shaft Diameter: | 6.35mm |
| Stepper Motor Type: | Hybrid |
| Frame Size: | 56 x 56mm |
| Shaft Length: | 19.1mm |
| Voltage Rating: | 24 V dc |
| Step Angle: | 1.8° |
| Holding Torque: | 1.6Nm |
| Depth: | 77.3mm |
Quick Details
Specifications
Sany Denki range of 103H7 Stepper Motors providing the user with a comprehensive range of options to ensure your application is covered.
Offered in both Unipolar & Bipolar winding options
Single round and double round shaft designs with adequate length providing the user with a simple mounting solution
Leaded options also available
Offered in both Unipolar & Bipolar winding options
Single round and double round shaft designs with adequate length providing the user with a simple mounting solution
Leaded options also available

