| Winding Arrangement: | Unipolar |
|---|---|
| Number Of Wires: | 6 |
| Standards Met: | CE, cULus, RoHS Compliant, TUV |
| Current Rating: | 1.2 A |
| Resistance Per Phase: | 2.4Ω |
| Brand: | Sanyo Denki |
| Shaft Diameter: | 5mm |
| Stepper Motor Type: | Bipolar, Unipolar |
| Series: | 103H5 |
| Frame Size: | 42 x 42mm |
| Shaft Length: | 22.5mm |
| Voltage Rating: | 24 V dc |
| Step Angle: | 1.8° |
| Depth: | 34.5mm |
| Holding Torque: | 0.20Nm |
Quick Details
Specifications
Sany Denki range of Stepper Motors providing the user with a comprehensive range of options to ensure your application is covered
Offered in both Unipolar & Bipolar winding options
Single round and double round shaft designs with adequate length providing the user with a simple mounting solution
Leaded options also available
Offered in both Unipolar & Bipolar winding options
Single round and double round shaft designs with adequate length providing the user with a simple mounting solution
Leaded options also available

