| Winding Arrangement: | Unipolar |
|---|---|
| Number Of Wires: | 6 |
| Current Rating: | 1.2 A |
| Resistance Per Phase: | 2.9Ω |
| Brand: | Sanyo Denki |
| Shaft Diameter: | 5mm |
| Stepper Motor Type: | Hybrid, Unipolar |
| Frame Size: | 42 x 42mm |
| Shaft Length: | 24mm |
| Voltage Rating: | 24 V dc |
| Step Angle: | 1.8° |
| Depth: | 42mm |
| Holding Torque: | 0.30Nm |

