| Winding Arrangement: | Unipolar |
|---|---|
| Number Of Wires: | 6 |
| Standards Met: | CE, cULus, RoHS Compliant, TUV |
| Current Rating: | 1.2 A |
| Resistance Per Phase: | 2.4Ω |
| Brand: | Sanyo Denki |
| Shaft Diameter: | 5mm |
| Stepper Motor Type: | Single Shaft |
| Series: | SH3533 |
| Frame Size: | 35 x 35mm |
| Shaft Length: | 18mm |
| Voltage Rating: | 24 V dc |
| Step Angle: | 1.8° |
| Depth: | 35mm |
| Holding Torque: | 0.12Nm |
Quick Details
Specifications
Sanyo Denki sanmotion unipolar stepper motors are a small 2 phase motor which provides high torque values. Designed to be used in space-restricted applications such as an electric gripper or electric cylinder.
Double shaft options 878-7657 & 878-7660
Lead wiring
1.8° step resolution
24V DC supply voltage
Double shaft options 878-7657 & 878-7660
Lead wiring
1.8° step resolution
24V DC supply voltage

