| Winding Arrangement: | Bipolar |
|---|---|
| Number Of Wires: | 4 |
| Current Rating: | 2 A |
| Resistance Per Phase: | 1.05Ω |
| Brand: | Sanyo Denki |
| Shaft Diameter: | 6.35mm |
| Stepper Motor Type: | Bipolar |
| Frame Size: | 56 x 56mm |
| Shaft Length: | 20.6mm |
| Voltage Rating: | 36 V dc |
| Step Angle: | 1.8° |
| Depth: | 56mm |
| Holding Torque: | 1.27Nm |
Quick Details
Specifications
Sanyo Denki range of 2H56 series Stepper Motors providing the user with a comprehensive range of options to ensure that your application is covered. These 56 mm Sq. stepper motors are lead wire type and are available with a step angle of 1.8°.
Offered in both Unipolar & Bipolar winding options Single round and double round shaft designs with adequate length providing the user with a simple mounting solution
Leaded options also available
Offered in both Unipolar & Bipolar winding options Single round and double round shaft designs with adequate length providing the user with a simple mounting solution
Leaded options also available

