| Winding Arrangement: | Bipolar |
|---|---|
| Number Of Wires: | 4 |
| Current Rating: | 600 mA |
| Resistance Per Phase: | 6.6Ω |
| Brand: | McLennan Servo Supplies |
| Number of Pole Pairs: | 1 |
| Shaft Diameter: | 5mm |
| Stepper Motor Type: | Hybrid |
| Frame Size: | 39 x 39mm |
| Shaft Length: | 12mm |
| Voltage Rating: | 12 V dc |
| Step Angle: | 1.8° |
| Holding Torque: | 87mNm |
Quick Details
Specifications
Compact 4 phase hybrid stepper motor provides:
High resolution of 200 steps/rev (400 steps/rev 1/2 step)
20.5mm body length for installation in confined space
Ideal for high resolution instrument drives
Low current consumption
High resolution of 200 steps/rev (400 steps/rev 1/2 step)
20.5mm body length for installation in confined space
Ideal for high resolution instrument drives
Low current consumption

