| Winding Arrangement: | Bipolar, Unipolar |
|---|---|
| Number Of Wires: | 8 (Connector Pins) |
| Current Rating: | 3 A |
| Resistance Per Phase: | 0.7Ω |
| Output Speed: | 400 spm |
| Brand: | McLennan Servo Supplies |
| Shaft Diameter: | 6.35mm |
| Stepper Motor Type: | Hybrid |
| Series: | 23HSX |
| Frame Size: | 23mm |
| Shaft Length: | 19mm |
| Voltage Rating: | 70 V dc |
| Step Angle: | 1.8° |
| Holding Torque: | 0.75Nm |
| Depth: | 56.6mm |
Quick Details
Specifications
The high performance 23HSX series hybrid stepper motors conform to the International NEMA standard.
HSX Serie Stepper Motors with Connector
High energy Neodymium magnets used
50% more torque than conventional hybrid types
8 wire format provides a choice of either Uni-polar or Bi-polar operation
200 steps/rev when used with full step drives or 400 steps/rev when used in half step mode
NEMA frame sizes
HSX Serie Stepper Motors with Connector
High energy Neodymium magnets used
50% more torque than conventional hybrid types
8 wire format provides a choice of either Uni-polar or Bi-polar operation
200 steps/rev when used with full step drives or 400 steps/rev when used in half step mode
NEMA frame sizes

