| Maximum Operating Pressure: | 1 MPa |
|---|---|
| Manufacturer Series: | ISE30A |
| Connection: | R 1/8 |
| Brand: | SMC |
| Minimum Operating Pressure: | -0.1MPa |
| Connection Thread Standard: | R |
| Minimum Operating Temperature: | 0°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Suitable Media: | Air, Non Corrosive Gas, Non Flammable Gas |
| LED Indicator: | Yes |
| IP Rating: | IP40 |
| Connection Thread Size: | 1/8 in |
| Pressure Type: | Positive Pressure |
| Voltage Rating: | 12 → 24V dc |
| Type: | PNP Open Collector |
Quick Details
Specifications
2-Colour display for easy monitoring
Set up to 10 slave units from one master, up to a distance of 4m
4 digit display for easy reading
Uses easy to replace one-touch fittings
Secret code set function
Power saving function
Resolution switch function to reduce flicker

