| Winding Arrangement: | Bipolar |
|---|---|
| Number Of Wires: | 4 |
| Current Rating: | 480 mA |
| Resistance Per Phase: | 14Ω |
| Brand: | Sanyo Denki |
| Shaft Diameter: | 5mm |
| Stepper Motor Type: | Bipolar |
| Frame Size: | 42 x 42mm |
| Shaft Length: | 24mm |
| Voltage Rating: | 36 V |
| Step Angle: | 1.8° |
| Holding Torque: | 0.26Nm |
| Depth: | 42mm |
Quick Details
Specifications
Sanyo Denki range of 2H42 series Stepper Motors providing the user with a comprehensive range of options to ensure that your application is covered. These 42 mm Sq. stepper motors are lead wire and connector type and are available with a step angle from 0.9° to 1.8°
Offered in both Unipolar & Bipolar winding options Single round and double round shaft designs with adequate length providing the user with a simple mounting solution
Leaded options also available
Offered in both Unipolar & Bipolar winding options Single round and double round shaft designs with adequate length providing the user with a simple mounting solution
Leaded options also available

