| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 2.5kV |
| Length: | 21mm |
| Brand: | Turck |
| Series: | C7-A20 |
| Mounting Type: | Plug In |
| Coil Power: | 1W |
| Coil Resistance: | 594 Ω |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 37.5mm |
| Switching Current: | 10A |
| Depth: | 28mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 220V |

