| Coil Voltage: | 115V ac/dc |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 4kVrms |
| Standards Met: | 857-358:GL, ANSI/ISA 12.12.01, EN 60664-1, EN 61810-1, UL 508 |
| Length: | 6mm |
| Brand: | Wago |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Power: | <300 mVA, <800 mVA |
| Terminal Type: | Plug In |
| Height: | 94mm |
| Number of Poles: | 1 |
| Switching Current: | 6A |
| Maximum Switching Power AC: | 1500 VA |
| Depth: | 81mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V |
Quick Details
Specifications
Wago 857 series miniature relays are general purpose relays complete with DIN-Rail moudle that offer superior reliability combined with time-saving standard features.
Changeover contacts Max. continuous current: 6 A
Status indicator
6 mm width
Changeover contacts Max. continuous current: 6 A
Status indicator
6 mm width

