| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 5kVrms |
| Length: | 29mm |
| Standards Met: | UL 508 |
| Brand: | Wago |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 15mm |
| Number of Poles: | 2 |
| Switching Current: | 2 x 8A |
| Maximum Switching Power AC: | 4 kVA |
| Depth: | 12.7mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V |
Quick Details
Specifications
Wago 788 series miniature relays are general purpose relays complete that offer superior reliability combined with time-saving standard features.
2 changeover contacts Max. continuous current: 8 A
15 mm width
2 changeover contacts Max. continuous current: 8 A
15 mm width

