| Coil Voltage: | 240V ac |
|---|---|
| Standards Met: | UL Recognised File No. E37066 |
| Length: | 36.83mm |
| Brand: | Deltrol |
| Mounting Type: | Plug In |
| Coil Power: | 2.2W |
| Coil Resistance: | 7.2 kΩ |
| Terminal Type: | Quick Connect |
| Contact Configuration: | 3PDT |
| Height: | 52.07mm |
| Number of Poles: | 3 |
| Switching Current: | 13A |
| Depth: | 32.26mm |
Quick Details
Specifications
Deltrol 166 series general purpose plug-in relays. The 166 series feature a coil moulded in polyester and a clear plastic housing for environmental protection.
13 A switching capability AC and DC coil options available
Class F coil insulation
RoHS compliant
13 A switching capability AC and DC coil options available
Class F coil insulation
RoHS compliant

