| Coil Voltage: | 230V ac |
|---|---|
| Length: | 40mm |
| Maximum Switching Power DC: | 168 W |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | RIF-3-RPT-LV-230AC/2X21 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Resistance: | 7.08 kΩ |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 103mm |
| Switching Current: | 2A |
| Maximum Switching Power AC: | 1.75 kVA |
| Depth: | 90mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 250V dc |

