| Voltage Drop: | ≤0.8V |
|---|---|
| Manufacturer Series: | D-F7 |
| Brand: | SMC |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Operation: | PNP |
| LED Indicator: | Yes |
| IP Rating: | IP67 |
| Voltage Rating: | 4.5 → 28V dc |
| Type: | Solid State |
| Compatible with: | Size 30 CDRA1 Series Rotary Actuator, Size 32 to 63 MHT2 Series Air Gripper, Size 32, 40 MRQ Series Rotary Actuator |
Quick Details
Specifications
D-F7 series auto switches for various actuators and air grippers. These solid state switches are available as a PNP or NPN orientation with two colour indication and diagnostic output. Various lead wire lengths are available.

