| Length: | 5m |
|---|---|
| Bend Radius: | 40mm |
| Maximum Operating Temperature: | +65°C |
| Inner Diameter: | 16mm |
| Outer Diameter: | 21.5mm |
| Brand: | Merlett Plastics |
| Operating Temperature Range: | -5 → +65 °C |
| Suitable Applications: | Industrial Liquids |
| Minimum Operating Temperature: | -5°C |
| Material: | PVC |
| Colour: | Clear |
| Maximum Working Pressure: | 6 bar |

