| Length: | 410mm |
|---|---|
| Weight: | 610g |
| Maximum Operating Pressure: | 0.8 MPa |
| Manufacturer Series: | MY1B |
| Width: | 37mm |
| Stroke: | 250mm |
| Brand: | SMC |
| Dimensions: | 410 x 37 x 37mm |
| Bore: | 16mm |
| Port Connection: | M5 x 0.8 |
| Action: | Double |
| Cushioning Type: | Air |
| Height: | 37mm |
Quick Details
Specifications
Basic mechanically coupled rodless cylinder with hard anodized aluminium body. Double acting with magnetic piston as standard. Simple space saving design.
Magnetic Sensing
Space saving design
Common port location
Adjustable shock absorber
Modular accessories available
Thrust calculated at 5 bar
Magnetic Sensing
Space saving design
Common port location
Adjustable shock absorber
Modular accessories available
Thrust calculated at 5 bar

