| Cable Length: | 5m |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Mounting Type: | Horizontal |
| Body Material: | Polypropylene |
| Brand: | Pepperl + Fuchs |
| Hazardous Area Certification: | ATEX |
| Switch Output: | NAMUR |
| Maximum Current: | 2.2 mA |
| Device Type: | Float |
| Maximum Pressure: | 2bar |
Quick Details
Specifications
Ball type float switch.
Intrinsically Safe NAMUR Output
Closes Floating Up (make switch)
Polypropylene Float
Density: ≥0.6g/cm3
5 Metres PVC (2 x 0.75mm2) Cable
Can Only Be Used With a Galvanic Isolation Barrier
Intrinsically Safe NAMUR Output
Closes Floating Up (make switch)
Polypropylene Float
Density: ≥0.6g/cm3
5 Metres PVC (2 x 0.75mm2) Cable
Can Only Be Used With a Galvanic Isolation Barrier

