| Coil Voltage: | 36V dc |
|---|---|
| Length: | 80.44mm |
| Brand: | Durakool |
| Mounting Type: | Flange Mount |
| Terminal Type: | Screw |
| Number of Poles: | 1 |
| Switching Current: | 200A |
| Depth: | 72.3mm |
Quick Details
Specifications
Willow Durakool DEVR40 series electric high current and high-voltage relays. Designed for use throughout electric vehicles for applications within the engine, battery, lighting, screen wiping, steering and electric mirror modules. DEVR40 relays can also be used within non-electric automobiles, as the high rating capability suits a wide variety of applications.
High current and voltage capability
Compact structure / Low noise
Magnetic arc blowout
Rated up to 500A
Reliable contacts in inert gas
RoHS Compliant
High current and voltage capability
Compact structure / Low noise
Magnetic arc blowout
Rated up to 500A
Reliable contacts in inert gas
RoHS Compliant

