| Body Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Cable Length: | 1m |
| Brand: | Cynergy3 |
| Minimum Operating Temperature: | 0°C |
| Maximum Operating Temperature: | +120°C |
| Switch Output: | NO/NC |
| Maximum Current: | 100 mA |
| Mounting Type: | Horizontal |
| Device Type: | Float |
| Maximum Pressure: | 10bar |
Quick Details
Specifications
304 grade stainless steel construction, ideally suited for use in aggressive environments
Consists of reed switch and pivoted actuator magnet
High temperature operation of up to 120°C
0.1 / 1 m XLPE cable
0.75 mn SG of liquid
User configurable N/O or N/C operation by rotating through 180°

