| Display Screen: | 3 Digit 7 Segment LED |
|---|---|
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Brand: | SMC |
| Minimum Operating Temperature: | 0°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Maximum Flow Rate: | 45 L/min |
| Supply Voltage: | 12 → 24 V dc |
| Control Output: | PNP |
Quick Details
Specifications
The PF2D301 display unit has two PNP digital outputs which can be set to switch when a specific flow rate or volume is reached, or it can provide pulses for every 0.05 - 0.5 litres of flow volume depending on sensor model used.
3-digit 7-segment LED display
Digital switching outputs have LED status indicators
Front panel environmental protection to IP65 (IP40 for rear of unit)
3-digit 7-segment LED display
Digital switching outputs have LED status indicators
Front panel environmental protection to IP65 (IP40 for rear of unit)

