| Media Monitored: | Liquid |
|---|---|
| Brand: | Siemens |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Maximum Flow Rate: | 10 m/s |
| Minimum Flow Rate: | 0 m/s |
| Series: | SITRANS F M |
| Material: | Carbon Steel |
| Pipe Diameter Range: | 6 in |
| Device Type: | Electromagnetic |
| Maximum Pressure: | 16bar |
| Connection Type: | 1/2 NPT |

