| Body Material: | Polysulphone |
|---|---|
| Brand: | Baumer |
| Minimum Operating Temperature: | 0°C |
| Maximum Operating Temperature: | +65°C |
| Switch Output: | PNP |
| Series: | FFAK 16P |
| Maximum Current: | 200 mA |
| Mounting Type: | Vertical/Horizontal |
| Device Type: | Liquid Level Sensor |
| Maximum Pressure: | 10bar |

