| Body Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Standards Met: | CE |
| Current Rating: | 170 mA |
| Cable Length: | 11.8in |
| Brand: | DWYER INSTRUMENTS |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +125°C |
| Switch Output: | SPST |
| Series: | F6 |
| Mounting Type: | Vertical |
| Device Type: | Level Switch |
| Maximum Pressure: | 15bar |
| Maximum ac Voltage: | 240V |
Quick Details
Specifications
Dwyer Instruments F6 series horizontal mount level switches are designed to mount through the wall of tanks and other vessels. Internally or externally mounted options are available.

