| Coil Voltage: | 12V dc |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 5000Vrms |
| Length: | 38mm |
| Standards Met: | cULus, EN 61810-1, VDE |
| Brand: | Panasonic |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Power: | 1.92W |
| Coil Resistance: | 160 Ω |
| Terminal Type: | PCB Pin |
| Contact Configuration: | SPNO |
| Height: | 36.3mm |
| Number of Poles: | 1 |
| Switching Current: | 48A |
| Maximum Switching Power AC: | 13.296 kVA |
| Depth: | 33mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 277V |
Quick Details
Specifications
Introducing the HE Series of Relays from Panasonic. These relays offer an excellent resistance to contact welding with a high capacity, long life and excellent surge resistance.
Office equipment - Copiers, package air conditioners, automatic vending machines
Industrial equipment - Machine tools, molding equipment, wrapping machines, food processing
Home appliances - Water heaters and air conditioning equipment
Office equipment - Copiers, package air conditioners, automatic vending machines
Industrial equipment - Machine tools, molding equipment, wrapping machines, food processing
Home appliances - Water heaters and air conditioning equipment

