| Body Material: | Polysulfone, Stainless Steel |
|---|---|
| Current Rating: | 35 mA |
| Cable Length: | 38in |
| Brand: | DWYER INSTRUMENTS |
| Maximum Operating Temperature: | +79.4°C |
| Switch Output: | NPN |
| Maximum dc Voltage: | 28V |
| Series: | OLS |
| Maximum Current: | 100 mA |
| Mounting Type: | Horizontal, Vertical |
| Device Type: | Level Switch |
| Maximum Pressure: | 69bar |
Quick Details
Specifications
Dwyer Instruments OLS series optical level switch provides rapid response while employing no moving parts for stable process control. The bright red and green LEDs indicate the presence or absence of liquid for true, local indication. The compact switch can be quickly mounted horizontally or vertically for each installation.

