| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
|---|---|
| Flow Factor Kv: | 517L/min |
| Connection: | 1-1/2 in Socket |
| Brand: | Georg Fischer |
| Operating Temperature Range: | 0 → +60 °C |
| Minimum Operating Temperature: | 0°C |
| Pressure Rating: | 10bar |
| Body Material: | PVC-U |
| Attachment Type: | Socket |
| Pipe Diameter: | 1-1/2in |
Quick Details
Specifications
Double union ends with plain bore for solvent cement jointing

