| Length: | 99mm |
|---|---|
| Weight: | 300g |
| Maximum Operating Pressure: | 0.7 MPa |
| Manufacturer Series: | CXS |
| Width: | 58mm |
| Stroke: | 20mm |
| Brand: | SMC |
| Bore: | 15mm |
| Dimensions: | 99 x 58 x 20mm |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Cushioning Type: | Rubber |
| Height: | 20mm |
Quick Details
Specifications
SMC Dual-Rod Cylinders with slide bearings (CXSM type) or ball bearing slides (CXSL type), suitable for 'pick-and-place' applications, operating with non-lubricated, filtered, compressed air. Dual-Rod Cylinders feature high non-rotational accuracy, dual port locations, and standard magnetic sensing and buffer cushioning. Integral stroke adjustment may be set to standard stroke less 5mm. The cylinders incorporate a recess for auto switches, and may be used in operating environments from 5 to 60°C.

