| Coil Voltage: | 125V dc |
|---|---|
| Length: | 21.5mm |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | REL-IR |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Resistance: | 17.38 kΩ |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | 4PDT |
| Height: | 28mm |
| Switching Current: | 1A |
| Maximum Switching Power AC: | 1.25 kVA |
| Depth: | 36mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 250V |
Quick Details
Specifications
Phoenix Contact professional range of plug in non-latching relays.
Plug-in
Mechanical switch setting indicator and manual testing button
Status LED
Release diode on DC designs
Plug-in
Mechanical switch setting indicator and manual testing button
Status LED
Release diode on DC designs

