| Coil Voltage: | 120V ac |
|---|---|
| Length: | 21.2mm |
| Maximum Switching Power DC: | 288 W |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Series: | REL-IR2/L-120AC/2X21 |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Resistance: | 3.77 kΩ |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Height: | 35.6mm |
| Switching Current: | 30A |
| Maximum Switching Power AC: | 3 kVA |
| Depth: | 27.5mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC: | 250V dc |
Quick Details
Specifications
Phoenix Contacts Rifline industrial series of relays, bases and accessories.
IR2 have 2 contacts
IR4 have 4 contacts
Coil Voltages 12 to 24 V dc and 24 to 230 V ac
Yellow LED indicator
Range includes options with Freewheeling diode
Range includes options with mechanical position indicator and test switch
IR2 have 2 contacts
IR4 have 4 contacts
Coil Voltages 12 to 24 V dc and 24 to 230 V ac
Yellow LED indicator
Range includes options with Freewheeling diode
Range includes options with mechanical position indicator and test switch

