| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 1.5kV ac |
| Length: | 19.5mm |
| Maximum Switching Power DC: | 250 W |
| Brand: | Relpol |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Coil Power: | 360mW |
| Coil Resistance: | 1.6 kΩ |
| Terminal Type: | PCB Pin |
| Height: | 15.3mm |
| Number of Poles: | 1 |
| Switching Current: | 12A |
| Maximum Switching Power AC: | 1.5 kVA |
| Depth: | 15.6mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 277V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 110V |
Quick Details
Specifications
Relpol RM50N series miniature relays for general purpose applications. The RM50N relays are designed for PCB mounting and are suitable for a wide range of applications such as automobile, machine and electronic equipment.
DC coils High load up to 12 A
Compact size
High shock and vibration resistance
DC coils High load up to 12 A
Compact size
High shock and vibration resistance

