| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 2.5kV rms |
| Length: | 28mm |
| Maximum Switching Power DC: | 150 W |
| Brand: | Schneider Electric |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Power: | 170mW |
| Coil Resistance: | 3.39 kΩ |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Height: | 15mm |
| Maximum Switching Power AC: | 1.5 kVA |
| Maximum Switching Current AC: | 6 A |
| Depth: | 5mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 400V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 300V |
Quick Details
Specifications
RSL slim interface relays offer compact size in a modular design: their slim width (6 mm) saves valuable space when mounting on a DIN rail at the back of an enclosure.
RSL are available in two versions:
Pre-assembled range (a single catalog number for a standard relay mounted on a socket
Individual relays and sockets (provided separately according to the requirements of the application)
RSL are available in two versions:
Pre-assembled range (a single catalog number for a standard relay mounted on a socket
Individual relays and sockets (provided separately according to the requirements of the application)

