| Coil Voltage: | 24V dc |
|---|---|
| Isolation Coil To Contact: | 2.5kV ac |
| Length: | 40mm |
| Brand: | Schneider Electric |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Coil Power: | 2W |
| Coil Resistance: | 388 Ω |
| Terminal Type: | Plug In |
| Contact Configuration: | 4PDT |
| Height: | 27mm |
| Switching Current: | 15A |
| Maximum Switching Power AC: | 3.75 kVA |
| Depth: | 41mm |
| Maximum Switching Voltage AC: | 250V |
| Maximum Switching Voltage DC: | 250V |
Quick Details
Specifications
The RPM power relay range includes sockets with mixed contact terminals and protection modules.
15 A relays with 1, 2, 3 and 4 CO (SPDT, DPDT, 3PDT and 4PDT) contacts
Protection modules (diode, RC circuit or varistor) or 1 timer module (for use only with 3-pole or 4-pole sockets)
Metal hold-down clip for single-contact relays
15 A relays with 1, 2, 3 and 4 CO (SPDT, DPDT, 3PDT and 4PDT) contacts
Protection modules (diode, RC circuit or varistor) or 1 timer module (for use only with 3-pole or 4-pole sockets)
Metal hold-down clip for single-contact relays

