| Thread Size: | 3/4in |
|---|---|
| Brand: | Polyplumb |
| Body Material: | Plastic |
| Attachment Type: | Compression, Threaded |
| Safe for Use With: | Water |
| Threaded Connection: | 3/4 in BSPP |
| Compression Fitting Size: | 15mm |
| Maximum Working Pressure: | 10 bar |
| Type: | Appliance Valve |
| Connection Size mm: | 15mm |
Quick Details
Specifications
Time efficient, no nonsense one step joint process
Suitable for Domestic / Central Heating
25 year guarantee against defects in materials or manufacture of the Polyplumb system
Pack of 1

