| Thread Size: | 1/2in |
|---|---|
| Brand: | Legris |
| Body Material: | Stainless Steel |
| Attachment Type: | Threaded |
| Safe for Use With: | Water |
| Threaded Connection: | 1/2 in BSPP |
| Maximum Working Pressure: | 140 bar |
| Type: | 2 Way |
| Connection Size inch: | 1/2in |
| Connection Size mm: | 15mm |
Quick Details
Specifications
Designed for use with aggressive fluids in corrosive environments
Suited to higher pressure and temperature applications
One piece full bore construction
Operating Temperature to +200°C
O rings: Viton rubber

