| Thread Size: | 3/8in |
|---|---|
| Brand: | Sferaco |
| Body Material: | Chrome Plated Brass |
| Attachment Type: | Threaded |
| Safe for Use With: | Water |
| Threaded Connection: | 3/8 in BSPP |
| Maximum Working Pressure: | 10 bar |
| Type: | Angle Ball Valve |
| Connection Size inch: | 3/8in |
| Connection Size mm: | 9.25mm |
Quick Details
Specifications
This Sferaco angled ball valve allows you to control the water flow to the device. Made from brass and has a chrome plated finish. The inlet and outlet diameters of this valve is 3/8" (10 mm) with both male type connections.
Brass construction Chrome plated finish
3/8"" (10 mm) connection size
Strong and reliable fitting
Brass construction Chrome plated finish
3/8"" (10 mm) connection size
Strong and reliable fitting

