| Minimum Outlet Pressure: | 0bar |
|---|---|
| Maximum Outlet Pressure: | 10bar |
| Connection Size: | 1in |
| Connection Gender: | Female |
| Connection: | 1 in G |
| Maximum Flow Rate: | 275L/min |
| Brand: | Asco |
| Body Material: | Bronze |
| Thread Standard or Connection Type: | G |
| Outlet Pressure Range: | 0 10bar |
Quick Details
Specifications
E290 series range of solenoid valves, 2 // 2 N/C piston-type operators for all neutral (bronze) or corrosive (stainless steel) fluids.
Fluid entry under valve disc.
High flow rate.
Designed to eliminate water hammer.
High-performance stuffing box.

